5 שאלות בנושא צמיחת המותג

משווקים מדברים על צמיחת המותג בשוק, התפתחות לאורך זמן. האם זה אומר שעליהם להמשיך לצמוח – או שיש נקודה בה הם מגיעים לשיא הצמיחה?.

כיום אנו נמצאים בתקופה בה חברות מיתוג נמצאות תחת לחץ כה גדול להמשיך ולשלוף ביצועים מהמותן לצורך קידום המותג בשוק. במאמר של רון אשכנז בנושא HBR מדוע חברות מצליחות מפסיקות לצמוח, הנקודות שהוא מעלה משפיעות ישירות על ההחלטה מתי או אם המותג שלך צריך להפסיק לרדוף אחרי השגת "רווחים" נוספים.

אחרי איזו מטרה אתה רודף?

מפתה להאמין שצמיחה היא מירוץ למטרה שנקראת "להיות ראשון". ולכן זה בסדר לרדוף אחרי אותם דברים כמו כולם, כל עוד המותג שלך יגיע לפניהם.

אסור לכם ללכת אחרי אותם דברים כמו כולם ואסור לשחרר את כל הזדמנויות השוק שאתה רואה בתקווה שיובילו לאנשהו. אף אחת מהגישות לא עובדת. עם זאת, חברות המיישמות בהצלחה אסטרטגיית יכולת ייחודית אחת יוכלו לדווח על צמיחה מאחר ולא התפזרו ואף התמקדו ביכולות המותג. לקריאה נוספת בנושא אסטרטגיות מיתוג לחיזוק מיקומך בשוק לחץ כאן.

במילים אחרות, כשם שההבחנה נחוצה לצורך בנית המותג שלך באופן מדויק.

ההבחנה גם קריטית לצורך הגדרת המטרה שלך. קביעת יעדים ייחודיים וידע מדוע יש לך את היכולת להשיג אותם על פני אחרים הוא חיוני.

צמיחה היא לא כל כך מטרה בפני עצמה. במקום זאת, זהו סימן לכך שאתה עומד במשימה. קבעו יעדים לשם צמיחת המותג על בסיס הגדלת היתרונות הייחודיים שלכם. בכך נעשה שימוש מיטבי במה שהמותג שלך טוב יותר בו.

באיזה תחום המותג שלך גדל?

ההנחה היא שצמיחת המותג משולבת בביצועים. אך עבור מספר לא מבוטל של מותגים הצמיחה אינה מתיישבת כלל עם התשואות. במקום זאת מותגים אלה מודדים את ההצלחה שלהם על פי פוטנציאל: על מספרי המדיה החברתית שלהם או על הערכות השוק שהם או אחרים העניקו להם.

כל מותג יכול לצמוח במספרים אופנים, לכן כל מותג יגדיר עבורו את תחום הצמיחה. החל ממספר עוקבים, צמיחה כלכלית, עליית ערך בשוק וכדומה.

באיזה שלב בתהליך המותג נהפך לרווחי?

חברות רבות ממשיכות לצמוח אך בו בזמן הרווחים שלהם יורדים. זה קורה כאשר קנה המידה והרווחיות הופכים למשוואה הפוכה. כאשר רדיפת הסולם הופכת למוקד הליבה על חשבון תחרותיות המותג בשוק.

חשוב לזהות את הנקודה בה המותג הוא בגודל הנכון כדי למשוך את התשואות הטובות ביותר שהוא יכול.זאת בהתאם לתנאי השוק שהוא נמצא בו.

בחלק מהשווקים כמובן מדובר בקנה מידה. באחרים, מדובר בהכרה בכך שהעלות לקחת על עצמם את השחקנים הגדולים ביותר תהיה גבוהה מדי ותארך זמן רב מדי. במקרה כזה, העתיד עשוי לשכב בהרחבת השאיפות שלך לחלק ממוקד בשוק בו אתה חזק ו שם ישנם שוליים טובים לאלה שיכולים לספק צרכים ספציפיים יותר.

שוק הצמיחה

רדיפה אחר צמיחה בשוק הלא נכון היא הדרך המהירה ביותר לנפילת המותג. בעוד שסמכות ומנהיגות בשוק משפרים את המותג, אם השוק עצמו הולך ומדלדל – המותג יתדרדר יחד עמו.

מותגים מנחמים את עצמם שהם זוכים בנתח שוק גדול יותר ויותר. זאת כאשר הם למעשה הופכים למלכים של כלום כאשר השוק עצמו מתחיל לרדת. גורמים קריטיים לצפייה כאן הם צמיחה אורגנית, פעילות מתחרים, השקעות במגזר וכמובן רווח נקי.

קביעת ציפיות

אם אחוזי יעדי הצמיחה שלך לא השתפרו במשך זמן מה, אתה למעשה מציב את המותגים שלך תחת יותר ויותר לחץ. המפתח להימנעות מכך הוא מדדי ביצועים המעריכים רווחים באמצעות מגוון עדשות כדי להבטיח שאתה משיג צמיחה איכותית ולא צמיחה שטחית על חשבון המותג שלך.

לסיכום, מותגים רבים שואפים לשיפור מתמיד בהרבה תחומים של המותג שלהם. חשוב לשים לב לשוק בו בוחרים לפעול לשם צמיחת המותג ולהבין מתי די, מתי פעולות לשם הצמיחה פוגעות במותג. חשוב הרבה פעמים כחלק מפעולה עקבית ונכונה לפנות לחברות מיתוג בשוק לצורך הבנה יותר ברורה ותהליך מוגדר מראש.